Hakkımızda
Kalite Politikamız
Faydalı Bilgiler
Faydalı Bilgiler

Çelik Kapı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

1. Çelik kapı alma kararını hayatınız boyunca bir ya da iki kere vereceksiniz. Bu yüzden çok iyi araştırma yapmalı, sizi uzun yıllar güvende hissettirecek bir çelik kapı almalısınız.

2. Size en yakın çilingire danışın. Çelik kapıların teknik uzmanı çilingirlerdir ve sizi doğru çelik kapıyı alma konusunda yönlendirebilecek bilgi ve birikime sahiplerdir.

3. Çelik kapınızı uzun yıllardır bu işle uğraşan, kurumsal bir yapılanmaya sahip imalatçı şirketlerden veya bu şirketlerin yetkili bayilerinden alın. Çelik kapı aldığınız şirketin, satış sonrası tam ve sorunsuz destek verdiğinden emin olun. Merdivenattı imalathanelerde yapılmış, ucuz çelik kapılar güvenliğinizi tehdit edebilir.

4. Alacağınız çelik kapıda, kapı ile kasa arasındaki boşluk 4-5 mm.’den fazla olmamalıdır. Boşluk daha fazla ise çelik kapının manivela ile açılması kolaylaşır. Bu küçük ayrıntının size büyük bir güvenlik sağlayacağını unutmayın.

5. Bir çelik kapıda kullanılan kilidin sağlam olması, kilidin oturacağı bölge de sağlamsa anlamlıdır. Örneğin temeli sağlam olmayan bir binanın, üzerine çıkılacak katlar ne kadar dayanıklı olursa olsun en ufak bir sarsıntıda yıkılma tehlikesi vardır. Çelik kapının temeli, kilidin oturacağı bölgedir. Kilit için yeterince dayanıklı bir bölge sunamayan çelik kapılar, en sağlam kilit kullanılsa bile kolayca açılır.

Ayrıca; hırsızlığa karşı anahtarın girdiği bölgenin erişilmezliği sağlanmalıdır. Çelik kapılarda bu bölgeyi koruyan bir rozet sistemi bulunur. Bu rozet sisteminin keski ile yerinden çıkarılmayacak sağlamlıkta olması gerekir. Her rozet sistemi bunu sağlayamaz, satın alacağınız firmadan bu rozet sistemi ile ilgili sizi tatmin edecek bilgi isteyin.

6. Tüm çelik kapıların güvenli olduğunu düşünmeyin, yüksek güvenlikli bir çelik kapı olmasını önemseyin.

7. Çelik kapı menteşesi ayarlanabilir olmalıdır. Bu özelliğe sahip çelik kapılar, içinde bulundukları binanın her türlü esnemesine ve zeminin oturmasına karşı kolayca ayarlanarak, eski haline getirilir. Kaynaklı sabit menteşeli çelik kapılar bu özelliğe sahip değildir.

8. Alacağınız çelik kapının kapanma kalitesi, kapının gerçek kalitesini gösterir. Yıllarca kullanacağınız çelik kapınız, parmağınızın ucuyla bile itseniz kolayca ve sessizce kapanmalıdır. Kilit karşılama sisteminin kalitesi size bu kolaylığı sunar. Hem rahat edersiniz hem de daha güvende olursunuz.

9. Çelik kapınızda çift contalama sistemi arayın. Bu sisteme sahip çelik kapılar sadece hırsızları değil; ses, sıcak, soğuk, toz ve haşeratları da içeri sokmaz. Size gerçekten mükemmel bir yalıtım sunarak rahatınızı sağlar.

10. Dış cephe ile doğrudan temas edecek bir çelik kapı alacaksanız, alüminyum ve cam kaplamalı olanları tercih edebilirsiniz. Alüminyum ve cam dış ortam için en uygun kaplama maddeleridir; yağmur, korozyon ve güneş ışınlarından etkilenmez. Ayrıca uzun ömürlüdür, estetik görünüşleriyle evinize prestij katar.

11. Göz zevkinizin veya modanın zamanla değişeceğini ya da aynı çelik kapıyı görmekten sıkılacağınızı düşünerek, alacağınız çelik kapının modüler olmasına özen gösterin. Modüler çelik kapıların dış kaplamaları dilediğiniz zaman değiştirilebilir, böylece çelik kapıyı komple değiştirmeden; evinize herhangi bir zarar vermeden görünüşünü farklılaştırabilirsiniz.

12. İyi bir çelik kapının evinize sadece güvenlik değil, aynı zamanda estetik, değer ve prestij katacağını unutmayın. Güvenliğin yanında görselliğin de önemli olduğu bir gerçektir. Evinizin ilk görünen yeri dış kapınızdır ve dış kapınızın görünümü karakteriniz hakkında ipuçları verir.

13. Çelik kapının ön ve arka yüzeyi arasındaki kısımda, kalın sac ve profiller olmasına ayrıca ısı ve ses yalıtımı olmasına dikkat ediniz.

Çelik Kapı Montajı

● En kaliteli çelik kapıyı alsanız bile; şayet kapınızı takan montaj ekibi işinin ehli değilse bu durum çelik kapınızdan istediğiniz verimi alamamanıza sebebiyet verecektir. Örneğin çelik kapınızın terazide takılmaması, içine sıkılan dolgu malzemesinin kalitesiz olması ve yeterli miktarda sıkılmaması, kilit ayarlarının tam yapılmaması gibi montaj hataları daha sonrasında sizi üzebilecek hatalardır.

Çelik Kapı Ebatları

● Çelik Kapı ebatları kesinlikle sabit değildir. Sabit; yani hazır olan çelik kapıların montajı düzgün ve sağlıklı olmaz. En sağlıklı olanı inşaattaki bütün dairelerden tek tek ölçü alınıp mevcut duvar durumuna göre imalatı yapılan kapılardır.

Isı ve ses yalıtımı

● Piyasada gördüğünüz bazı kapılarda gerekli ısı ve ses yalıtımı yoktur. Isı ve ses yalıtımını sağlamak için strafor, izocam, taş yünü gibi malzemeler kapının iç kısmına uygulanır. Isı ve ses yalıtımını ayrıca kapınızın hem kasa hemde kanat kısmında olması gereken plastik kağucuk kapı fitili sağlar. Bu fitil aynı zamanda toz ve rüzgarın içeri girmesini de engeller.

Satış Sonrası Hizmet

● Projenize veya evinize çelik kapı seçerken alacağınız ürünün kalitesi ve fiyatı kadar satış sonrası hizmetide dikkat etmeniz gereken önemli bir husustur. Çelik kapılarınızın montajı yapıldıktan sonra birçok dış etmen çelik kapılarınızın ayarlarında sıkıntıya sebebiyet verebilmektedir. Bunların arasına Çelik kapı montajından önce inşaata pencereler takılmadıysa oluşan cereyan sayesinde kapıların birçok kez hızlıca çarpıp kilit karşılıklarının yerinden oynaması içeriye malzeme taşınırken taşınan malzemelerin çelik kapıya çarpması neticesinde yine çelik kapının ayarlarında meydana gelen bozulmaları örnek verebiliriz. Bu tür durumlarda aradığınızda ulaşabileceğiniz, size çözüm ortağı olabilecek, sizinle bir kereye mahsus değil, yıllarca ticari birliktelik yapmayı hedefleyen "hallederiz, yaparız, çözeriz" demeyen "halleden, yapan, çözen" ciddi bir firmayla çalışmak en az alacağınız çelik kapının kalitesi ve fiyatı kadar önemlidir.

Kredi Kartıyla Çelik Kapının Açılması

● Eğer gerçek ve kaliteli bir çelik kapı aldıysanız kilitli bir çelik kapı asla kilidinden açılamaz. Bu durumda hırsızın kapıyı koçbaşıyla kırması gerekecektir ki özellikle site içerisinde yüksek gürültüye sebebiyet verecek olması ve çok uzun zaman alacak olmasından dolayı hırsızların başvurduğu bir yöntemden ziyade güvenlik güçlerinin başvurduğu bir yöntemdir. Çelik kapı kredi kartıyla dil ileriye kartla itilerek açılır. Bu da eğer kapı kilitli değilse veya montajı yapılan kapıda boşluk ve esneme varsa yapılabilir.

Çelik Kapı Temizliği

● Çelik kapının özellikle ahşap kısmını nemli bir bezle silmeniz yeterlidir. Ancak bir çok titiz ev hanımı bunu yeterli görmeyerek kuvvetli kimyasal içeren temizlik ürünleri ile kapılarını silmek isterler. Oysa bu kimyasallar özel bir ürün olan çelik kapı malzemelerine zarar verir. Size önerimiz kapınızı nemli bir bezle sildikten sonra mutlaka kuru bir bezle yüzey üzerinde su kalmayacak şekilde kurulamanızdır.

Yangın Kapısında dikkat edilmesi gereken hususlar

● Ülkemizde özellikle son dönemlerde meydana gelen üzücü olaylar artık gerek konut gerek işyerleri gerek resmi kurumlardaki yangın kapısı kullanımını mecburi ve olması gerektiği gibi denetimli bir hale getirdi. Bu nedenle inşaatınıza yangın kapısı alırken almış olduğunuz yangın kapılarının TSE ve CE belgelerinin olmasına, yangına dayanıklılık ve sızdırmazlık belgelerinin yani sertifkasının olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Bu belgeleri olmayan ve bu normlara sahip olmayan ürünlere olumlu rapor verilmemekte ve bu inşaatlara ruhsat alınamamaktadır. Ve en önemlisi ise bu sertifkasız ürünlerin neden olacağı üzüntü verici hadiselerdir.

Bir diğer önemli hususta tedarikcinizden fiyat alırken 90 ve 120 dakikalık olmak üzere 2 ayrı fiyat almanızdır. Çünkü yetkili kurum bazı projelerde 90 dakika yanmazlık özelliği ararken, bazı projelerde 120 dakika yanmazlık özelliği aramaktadır.